Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Zowski Thaddeus (Zowski-Zwierzchowski Tadeusz)

ZOWSKI Thaddeus (Zowski-Zwierzchowski Tadeusz) (19 III 1914, Ann Arbor, Michigan, USA – 16 IV 2009, Wilmette, Illinois, USA), inżynier mechanik, projektant turbin. Syn Stanisława J. Zwierzchowskiego i Felicji z domu Kruszka.

Po I wojnie światowej wraz z reemigrującymi rodzicami wrócił z USA do Polski, wszyscy członkowie rodziny zachowali jednak amerykańskie obywatelstwo. W 193439 Z. studiował na PW, gdzie wykładał w tym czasie jego ojciec. 26 IX 1939 amerykański Czerwony Krzyż ewakuował z oblężonej, bliskiej kapitulacji Warszawy całą rodzinę Zwierzchowskich. Wszyscy wyjechali do Berlina i dalej do Ameryki.

W USA Z. kontynuował studia. W 1941 uzyskał dyplom magistra inżyniera na wydziale mechaniki University of Michigan. Karierę zawodową rozpoczął w firmie S. Morgan Smith Co. w York (Pensylwania). W 1941–43 pracował jako projektant turbin wodnych. W okresie 1943–46 zajmował się m.in. śrubami okrętowymi, centryfugami do testowania pilotów i prowadził badania nad turbiną wiatrową Smith-Putnam. W 1946–47 kierował zespołem projektującym kompresory mające zastosowanie w naddźwiękowych tunelach aerodynamicznych dla National Advisory Committee for Aeronautics (NACA). Od 1947 był zatrudniony w firmie Harza Engineering Co. w Chicago zajmującej się budową urządzeń hydrotechnicznych. Początkowo pracował tam jako projektant. Awansował na głównego inżyniera w 1950, a na stanowisko wicedyrektora w 1956. Był członkiem American Society of Mechanical Engineers oraz American Ordnance Association. Publikował w wielu czasopismach technicznych w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Był współautorem rozdziału dotyczącego mechaniki płynów w cenionym do dziś podręczniku hydrauliki stosowanej Handbook of Applied Hydraulics (eds. C. Davis, K. Sorenson, New York 1969).

Milwaukeeans Saved from Warsaw Terrors, „The Milwaukee Sentinel” 28 IX 1939; Who’s Who in Engineering, New York 1964.

Sławoir Łotysz

Opcje strony

do góry