Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Machczyński Rajmund Wojciech

MACHCZYŃSKI Rajmund Wojciech (31 VIII 1857, Płock – 26 X 1904, Warszawa), pionier przemysłu w Polsce. Syn Teodora, komornika, i Antoniny z Malczykowskich.

Ukończył gimnazjum w Płocku i studia na wydziale mechanicznym Technische Hochschule w Wiedniu z dyplomem inżyniera. W 1885 uruchomił w Warszawie pierwszą na ziemiach polskich Fabrykę Motorów Naftowych i Gazowych oraz Lokomobil Naftowych, wytwarzającą silniki spalinowe gazowe o mocy od 3 do 30 KM z rozrządem suwakowym systemu Ganza, a następnie silniki naftowe poziome z regulatorem wahadłowym konstrukcji M. i inż. J. Piotrowskiego (patent na to urządzenie zakupiła wytwórnia berlińska Altmann-Marienfelde). Od 1897 produkowano w fabryce M. silniki stacjonarne jednocylindrowe o mocy od 1 do 25 KM (od 1905 czterosuwowe silniki na ropę i kompletne zestawy energetyczne na gaz ssany). Silniki te stosowano do celów przemysłowych i napędu generatorów elektrycznych (tak oświetlono Wystawę Higieniczną w Warszawie w 1887).

W fabryce M. wytwarzano też lokomobile o mocy od 6 do 12 KM wykorzystywane w rolnictwie, a także urządzenia transmisyjne, prasy, formy żelazne i cylindry. Około 1900 próbowano budować pojazdy mechaniczne.

M. zmarł na gruźlicę. Jego fabryka od 1908 była własnością Tow. Udziałowego Specjalnej Fabryki Armatur i Motorów „Ursus”, a w III 1928 stała się częścią Państwowych Zakładów Inżynierii.

SBTP (J. Piłatowicz).

Bolesław Orłowski

Opcje strony

do góry