Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Jaskowski Michael C.

JASKOWSKI Michael C. (22 I 1922, Pittsburgh, Pensylwania – 14 II 1990, ?), chemik, wynalazca. Syn Andrzeja, pochodzącego z Szymbarku, emigranta z 1905, i Tekli.

Od śmierci ojca w 1929 wychowaniem J. i pozostałej piątki rodzeństwa zajmowała się matka. Rodzina utrzymywała się z prowadzenia niewielkiego sklepu. J. ukończył studia na wydziale chemii University of Pittsburgh. Na tej samej uczelni zdobył również stopień doktora. Ożenił się z Heleną Karol. Od początku lat 50. pracował w Mellone Institute w Pittsburghu. W ramach prac zleconych przez armię, wraz z E. Frederickiem z Albany Felt Company, opracował sposób wykorzystania kurzego pierza jako materiału izolacyjnego w mundurach wojskowych. Dzięki chemicznej obróbce wynalazcy uzyskali nowy materiał, który nie nasiąkał wodą, a po zawilgoceniu nie wydzielał charakterystycznego zapachu. W 1954–58 J. samodzielnie lub z E. Frederickiem uzyskał przynajmniej 6 amerykańskich patentów na udoskonalenia w procesie obróbki pierza.

W 1961–64 opracował syntetyczny materiał, który miał łączyć cechy kamizelki kuloodpornej i ratunkowej, pozwalającej długo utrzymywać się w wodzie. Dotyczył tego patent nr 3377974 wydany w 1968. Wyniki badań nad właściwościami tego materiału J. opublikował w raporcie zatytułowanym Ballistic Protective Bouyant Materials. Pod koniec życia zajmował się głównie opracowywaniem technologii na potrzeby cywilne, m.in. uzyskał kilka patentów na wyrób materiałów izolacyjnych dla budownictwa oraz w dziedzinie chemicznej obróbki włókien roślinnych.

 

N. Haseltine: Feathers of Chicken As Good As Goose’s, „The Washington Post” z 31 X 1954; Polski uczony w Pittsburghu wynalazł sensacyjny plastyk, „Pittsburczanin” z 14 II 1964.

Sławomir Łotysz

Opcje strony

do góry