Projekt w mediach

Giganci nauki PL – polscy wynalazcy, odkrywcy i pionierzy nauk ścisłych, odc. 9 – dodatek historyczny do tygodnika „Sieci”

Mamy w naszej historii wspaniałych odkrywców i wynalazców, zmieniających losy Polski i świata. Często wiemy o nich niewiele albo zgoła nic. Przez całe dziesięciolecia od wojny byli świadomie zapominani i niedoceniani. Nadszedł czas, byśmy mogli z dumą o nich mówić i przypominać Polsce i światu o wspaniałych rodakach.

W dodatku:

 • prof. Bolesław Orłowski: Zwycięzcy na tajnym froncie wojny
  Dorobek pracy ponad 5 tys. polskich inżynierów i naukowców na Zachodzie był naszym najcenniejszym wkładem w zwycięstwo aliantów nad Niemcami.
 • Jerzy Rudlicki (1893–1977)
  Był nie tylko odważnym pilotem, sprawnym inżynierem, utalentowanym konstruktorem samolotów i płodnym wynalazcą, lecz także rolnikiem i społecznikiem.
 • prof. Bolesław Orłowski: Rudolf Gundlach (1892–1957)
  Wynalazł, skonstruował i opatentował czołgowy peryskop odwracalny, który umożliwiał załodze pełne pole widzenia w trakcie jazdy. W czasie wojny jego peryskopy zastosowano we wszystkich typach czołgów obu stron walczących.
 • prof. Bolesław Orłowski: Józef Kosacki (1909–1990)
  Wykrywacz min opatentowany przez Kosackiego jako Mine Detector Polish Mark 1 był używany od 1944 r. przez całą armię brytyjską i pozostawał na wyposażeniu po nieznacznych modyfikacjach aż do roku 1995.
 • prof. Bolesław Orłowski:  Zygmunt Jelonek (1909–1994)
  Stał na czele zespołu, który zaprojektował nowatorskie łącze radiowe, użyte podczas inwazji w Normandii do komunikowania się dowództwa aliantów z oddziałami walczącymi na plażach.

Partnerami merytorycznymi dodatktu są: Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii Nauki PAN.

Partner dodatku: PKN Orlen.

Opcje strony

do góry