Projekt w mediach

Giganci nauki PL – polscy wynalazcy, odkrywcy i pionierzy nauk ścisłych, odc. 8 – dodatek historyczny do tygodnika „Sieci”

Mamy w naszej historii wspaniałych odkrywców i wynalazców, zmieniających losy Polski i świata. Często wiemy o nich niewiele albo zgoła nic. Przez całe dziesięciolecia od wojny byli świadomie zapominani i niedoceniani. Nadszedł czas, byśmy mogli z dumą o nich mówić i przypominać Polsce i światu o wspaniałych rodakach.

W dodatku:

 • prof. Bolesław Orłowski: Medycy światowej rangi
  W kolejnym, ósmym już odcinku cyklu „Giganci nauki PL” prezentujemy sylwetki kilku najwybitniejszych polskich lekarzy i specjalistów medycyny w historii.
 • prof. Bolesław Orłowski: Rudolf Weigl (1883–1957)
  Stworzenie pierwszej skutecznej szczepionki przeciw durowi osutkowemu było jego największym osiągnięciem. Już od 1922 r. zgłaszano go do Nagrody Nobla, w 1936 r. był do niej nominowany, ale przesadna skromność Weigla utrudniała lansowanie jego kandydatury.
 • prof. Bolesław Orłowski: Józef Struś (1510–1568 lub 1569)
  Najsławniejszy z lekarzy Polski przedrozbiorowej. Uznany w całej Europie badacz i medyk, twórca podstaw nowoczesnej nauki o tętnie. Tłumacz dzieł Hipokratesa i Galena. Lekarz dworu królewskiego, biskupów i magnatów. Umarł w walce z epidemią dżumy.
 • prof. Bolesław Orłowski: Hilary Koprowski (1916–2013)
  Stworzył w USA szczepionkę przeciw polio, chorobie okrutnej i nieuleczalnej aż do jego wynalazku, na podstawie metody otrzymywania żywego, a przy tym osłabionego wirusa. Autor 850 prac naukowych.

Partnerami merytorycznymi dodatktu są: Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii Nauki PAN.

Partner dodatku: PKN Orlen.

Opcje strony

do góry